Zalety i wady adaptacji poddasza
Poddasze to wyjątkowa przestrzeń, idealna do urządzenia przytulnych sypialni i pokojów dziecięcych. Aby jednak poddasze nie przysporzyło problemów, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie adaptacji. Nieco łatwiej mają osoby budujące dom z użytkowym poddaszem od podstaw. Adaptacja zwykle jest trudniejsza w przypadku starych domów i kamienic.
Zalety poddasza
Poddasze ogranicza kubaturę budynku i powierzchnię przegród zewnętrznych, przez które ucieka ciepło, a więc domy z poddaszem są po prostu tańsze w eksploatacji i utrzymaniu, a także w budowie. Pod kalenicą nad poddaszem znajduje się dodatkowa przestrzeń, którą można przeznaczyć na niewielki strych. Poddasze można urządzić zarówno w klasycznych budynkach z dwuspadowym dachem, jak i domach z wielospadowym pokryciem. W myśl zasady im prościej tym taniej warto zainwestować w dwuspadowy dach, dzięki czemu poddasze łatwiej będzie zaadaptować.
Tak naprawdę odpowiednio zaaranżowane poddasze to wygodna i ergonomiczna przestrzeń, w której można komfortowo mieszkać. Funkcjonalność poddasza podnoszą lukarny i okna dachowe, dzięki którym wnętrze jest lepiej doświetlone. Ważne jest jednak aby zadbać o dobrą izolację dachu – wówczas wahania temperatury na zewnątrz nie wpłyną na komfort mieszkańców.
Wady poddasza
Wadą poddasza jest fakt, że tylko część powierzchni jest pełnowartościowa a około 1/3 chowa się pod skosami. Skosy poddasza nieco utrudniają swobodną aranżację wnętrz i bardzo często konieczne jest zamawianie mebli na wymiar, które zwykle są droższe od standardowych mebli z marketu. Poza tym pod skosami trudniej jest urządzić wygodną łazienkę i funkcjonalną garderobę. Ponieważ pomieszczenia nie mają pełnej wysokości, to utrudnione może być ulokowanie wanny i prysznica, a także łóżek.